Förra veckan samlades hela Proclient-gänget på Marstrands Havshotell för några dagar av gemenskap, inspiration och nya perspektiv. Med havet som närmaste granne fick vi möjlighet att stanna upp, summera året hittills och tillsammans rikta blicken framåt.
När våra medarbetare till vardags arbetar från olika delar av landet är det extra värdefullt att få samla alla på samma plats. Kickoffen gav oss tid att mötas över team- och regiongränserna, dela erfarenheter och prata om hur vi tillsammans kan fortsätta utveckla både Proclient och den nytta vi skapar för våra kunder.
Ett Proclient i utveckling
Det händer mycket hos oss just nu. Under dagarna fick vi ta del av presentationer om verksamhetens utveckling, våra gemensamma mål och de möjligheter vi ser framför oss.
Vi pratade bland annat om:
- Hur AI förändrar företagens vardag
- Våra strategiska fokusområden och hur vi utvecklar kompetensen inom organisationen
- Kommande marknadsaktiviteter, kampanjer och kundevent
- Proclients nya grafiska uttryck och den fortsatta utvecklingen av vår webbplats
- Hur vi tillsammans kan skapa fler möjligheter och starkare kundrelationer i våra olika regioner
En viktig del av kickoffen var också att omsätta tankarna i konkreta mål. I gemensamma workshops diskuterade vi hur vi vill arbeta framåt och vad som krävs för att nå dit. När olika erfarenheter och perspektiv möts uppstår både nya idéer och en tydligare gemensam riktning.












Människorna bakom Proclient
Teknik, system och smartare arbetssätt är en stor del av det vi arbetar med. Men i centrum finns alltid människorna, som våra kunder, samarbetspartner och medarbetare.
Under kickoffen tog vi därför även nya medarbetarbilder. Det handlar inte bara om att uppdatera bildbanken, utan om att fortsätta visa vilka vi är. Bakom varje projekt, supportärende och lösning finns en engagerad person med kunskap, erfarenhet och en vilja att göra kundernas vardag enklare. Håll gärna utkik på vår hemsida efter våra nya bilder.
Vi fick dessutom möjlighet att lära känna våra nyaste kollegor Daniel och Boorhan lite bättre.
Historia, avkoppling och gemenskap
En kickoff handlar förstås om mer än presentationer och workshops. Mellan programpunkterna fanns det lite tid för både avkoppling och gemensamma upplevelser.
De som ville kunde njuta av en stund på spa. Vi fick dessutom följa med på en guidad tur på Carlstens fästning, där fick vi ta del av fästningens fascinerande historia och lära oss mer om den plats som under flera hundra år präglat Marstrand. En kik in i isoleringsceller och historier om fångar som sägs vandra på Carlsten än idag.
Turen ut på Marstrandsön innehöll även ett uppskattat vätskestopp på Grand Hotell innan vi fortsatte tillbaka till havshotellet. Tillsammans med god mat, skratt och många trevliga samtal satte aktiviteterna en extra guldkant på dagarna.
Det är alltid härligt att träffas, hinna prata, se hur nya idéer föds och relationer fördjupas. Att få umgås utanför den vanliga arbetsmiljön skapar en särskild energi, och påminner oss om hur viktigt det är att ha roligt tillsammans på vägen.
Med rätt kurs framåt
Vi lämnade Marstrand med ny energi, många idéer och en skön känsla av gemenskap. Framför oss väntar en spännande period med nya initiativ, fortsatt utveckling och många möjligheter att skapa värde för våra kunder.
Tack till alla kollegor som bidrog med engagemang, kunskap, skratt och kloka perspektiv under dagarna.
Nu fortsätter vi framåt. Och tillsammans!
Nu ser vi fram emot att omsätta våra planer i praktiken och fortsätta utveckla lösningar som skapar värde för våra kunder och samarbetspartners.



